PRE-WORKOUT OD ZÁKLADŮ AŽ DO ÚPLNÉHO NITRA

Nakopávač, předtréninkovka, pre-workout, „NOčko“. 

Ať už to nazvete jakkoliv, většině lidem se vybaví jedna stejná věc. Přípravek, který si dají před cvičením, aby jim zlepšil výkon, prokrvení nebo se chtějí prostě probrat, aby vůbec mohli fungovat. Co ale takové „nakopávače“ vlastně obsahují a jak opravdu fungují? 

CO OBSAHUJÍ? 

V naprosté většině obsahují látky, jako jsou např. kofein, taurin, extrakt ze zeleného čaje, guaranu a další, které fungují jako tzv. stimulanty. To jsou látky, které tělo zbavují únavy, zlepšují soustředění nebo dodávají energii. Další složky „nakopávačů“ pak bývají aminokyseliny (základní stavební jednotka bílkovin), které se často nazývají jako „NOčka“ (obsahují ve svých chemických vazbách dusík, který má značku N). Dusík je jeden z biogenních prvků (prvky nezbytné k životu) a aminokyseliny jsou pro lidské tělo jeho jediným zdrojem. Jejich efekt je různý a aminokyselin je celá hromada. 

„AMINA“ S EFEKTEM PROKRVENÍ

Proč je prokrvení důležité? Hlavním úkolem „pumpy“ je pomáhat dostat více živin do svalů pomocí vasodilatace (rozšíření cév), což vede k většímu prokrvení a vytváří tak žádanou žilnatost a napumpování svalů. Dochází ke zvětšení svalového objemu. Za tímto efektem stojí aminokyseliny, jako je např. Lcitrulin, L-arginin, AAKG a další, které jsou typickými složkami pre-workoutů. 

Jejich funkce se lehce liší, ale většinou působí synergicky, tzn. že navzájem posilují své efekty. Třetí skupinou mohou být vitamíny různého druhu a minerály, které bychom označili za doplňkové, a jejich dávkování je individuální.

Mohlo by se zdát, že co nejkomplexnější směs vyřeší celý váš trénink. Nyní však uvedeme pár základních problémů, na které při jejich užívání narazíte. 

STIMULACE V PRAXI

Při prvním užití pre-workoutu s větším množstvím stimulačních složek se cítíte skvěle. Toto platí o to více i u některých ilegálních „nakopáváčů“ ze zahraničí, které mohou obsahovat i drogy pro lepší stimul. Bohužel se u nich mimo jiné projevují vedlejší účinky. Postupem času potřebujete navýšit dávku, abyste dosáhli stejného účinku. Nakonec kupujete jiný „nakopávač“, protože tenhle už nestačí. 

NERVOVÁ SOUSTAVA

Mozek si přirozeně zvyká na množství účinné látky a přestává na stimulaci reagovat. V takovém případě máte 2 možnosti. Zvýšit dávku nebo si periodizovat dávkování, tzn. střídat období, kdy určitou látku berete/neberete.

PUMPA FUNGUJE V PRAXI JINAK

Na rozdíl od stimulace, tělo na aminokyseliny reaguje pořád stejně. Jejich přirozenou formu najdeme například v mase, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách... Tělo se na aminokyseliny neadaptuje. V případě, že budete jíst 5 let v kuse každé ráno 5 vajec, efekt zůstane vždy stejný. 

U pre-workoutu to znamená, že pokud si dáte před tréninkem 4 druhy aminokyselin na „pumpu“ (například L-citrulin, L-arginin, AAKG, L-ornitin) ve vysokém množství, efekt je vždy zaručen. Toto je dobré zejména pro kulturisty, kdy je jejich cílem maximální hypertrofie – nárůst svalové hmoty. Tzn. svaly co nejvíce „protrhat“ a prokrvit, a tak do nich dostat co nejvíce živin pro svalovou regeneraci. 

VŠEHO MOC ŠKODÍ

Pre-workouty umožňují mít oba efekty zároveň. Stimulace a „pumpa“ spolu ale bohužel nespolupracují. Jde o dvě naprosto rozdílné akce, na které se tělo musí soustředit.  Ono to zvládne, ale nikdy to nebude mít tak dobrý efekt, jako kdybychom si dali pouze stimulační látky, či naopak. To znamená, že opravdový potenciál složek zůstává nevyužit. Z toho tedy vyplývá, že je potřeba začít od toho, jaký druh tréninku vás v daný den čeká, a tomu uzpůsobit suplementaci.

Vzhledem k tomu, jak je český a slovenský trh přehlcen komplexními nakopávači, jsme se my rozhodli jít cestou jen jednou cestou, a to cestou pumpy. 

Je obecně známo, že bez užívání anabolických steroidů, které dokážou umožnit buňkám v těle natáhnout více živin, je obtížné dosáhnout silného prokrvení svalstva. Naší snahou bylo vytvořit takový produkt, kterým by nebyl externě dodávaný hormon do těla, ale efektům steroidů by se přiblížil. A to nejen prokrvením, ale také podporou vylučování vlastního růstového hormonu.

MANIAC VEINS PRE VZNIKL PRÁVĚ NA ZÁKLADĚ TĚCHTO FAKTŮ A INFORMACÍ. 

Tento nový pre-workout je nejsilnější legální svalovou pumpou, která kdy v Česku a na Slovensku byla. 

Obsahuje 12 ingrediencí, mezi kterými je unikátní L-norvalin, L-citrulin, L-arginin, AAKG, L-ornitin, glycerol, β-alanine, vitamín C, cholin bitartrát, kofein, kyselina jablečná, extrakt z černého pepře – piperin. 

Aktuální cena produktu je 669,- a jeho příchutí je tropické aroma, které se dá přirovnat k chuti energetického nápoje. Obsah produktu je 320 g a jedna dávka je 16 g (3 odměrky), což vychází na 20 dávek. Pokud trénujete 5krát týdně, pumpa vám vystačí akorát na měsíc.  

Maniac Veins Pre patří mezi nejlepší produkty ve své kategorii. Je to úzce profilový produkt pro lidi s konkrétním záměrem, kterým je svalový nárůst. Na rozdíl od jiných pre-workoutů, kde musíte dávat 2 celé dávky, aby se docílilo nějakého působení, na dostačující požitek z naší pumpy během tréninku pro začátečníka stačí bohatě dávat odměrky 2, což není ani celá dávka. 

Nabírání svalové hmoty je více věda než sport. Je to škála procesů v těle a je dobré je znát od samotných základů. 

UNIKÁTNÍ SLOŽENÍ MANIAC VEINS PRE:

 L-norvalin -L-izomer aminokyseliny valinu, který se na českém trhu v produktech bohužel nevyskytuje. Snižuje schopnost organismu omezit vylučování oxidu dusnatého (NO), jehož hlavní funkcí při cvičení je zlepšování prokrvení (napumpování) a vylučování amoniaku z krve, který způsobuje únavu. Jeho vyloučením se zlepšuje fyzická výdrž. L-norvalin zabraní omezení „NOčka“a díky tomu zvyšuje jeho maximální účinnost a dochází tak ke zlepšení vlastností.

L-citrulin – zvyšuje množství oxidu dusnatého. 

L-arginin – zvyšuje vylučování růstového hormonu a zlepšuje prokrvení svalů.

AAKG – skládá z argininu a alfaketoglutarátu pro lepší anabolizaci a prokrvení svalů.

L-ornitin – zesiluje účinky L-argininu a AAKG a také napomáhá při vylučování růstového hormonu. 

Glycerol –  natahuje vodu do svalových buněk, a tím zlepšuje maximální „pumpu“. Také přivádí více vody do cév. To způsobuje dilataci a zvýšení žilnatosti. Glycerol synergicky pracuje s ostatními aminokyselinami, a tím je možné dosáhnout opravdu silného napumpování. Touto synergií všech jmenovaných složek se nejen zvyšuje pumpový efekt, ale také přirozená produkce růstového hormonu z adenohypofýzy (část mozku, kde se tento hormon vylučuje). Dochází ke zlepšení efektu tréninku z hlediska svalové hypertrofie.

β-alanine – chrání svaly před nahromaděním vodíkových kationtů (H+) během cvičení. Nárůst H+ snižuje pH ve svalových buňkách a zvyšuje energii ve svalech. Poskytne větší svalovou výdrž v sériích.

Vitamín C – jeden ze základních vitamínů rozpustných ve vodě. Pomáhá uvolňovat energii z živin a jejich přestavbu na tělesnou hmotu. Vyšší dávky vitamínu C zpomalují rozklad NO2 a NO3-, čímž pomáhají k delšímu udržení svalové pumpy a jsou také výborným doplňkem pro zlepšení svalové regenerace. 

Cholin bitartrát – Vitamín B a stavební kámen acetylcholinu – neurotransmiteru. Jeho hlavní funkcí je odbourávání tukové tkáně a zlepšení soustředění při cvičení. 

Pro zlepšení tohoto efektu jsme přidali v menším množství kofein (pouze 160 mg; většina nakopávačů má i 300 mg). Nakonec jsme přidali kyselinu jablečnou, která zlepšuje silový výkon a oddaluje únavu při cvičení, a extrakt z černého pepře – piperin, který pomáhá všechny látky lépe absorbovat.