ZAKÁZANÉ „AMERICKÉ“ NAKOPÁVAČE

Věčně opakované a diskutované téma v oblasti kulturistiky a silových sportů. Co za látky vlastně obsahují? Co je lepší? Je to nebezpečné?

Ve svém základu obsahují stejné látky jako obdobné produkty ve své kategorii. V tomto případě však doplněné o nelegální přísady. Látky jsou známé jako DMAA – Methylhexanamine, známy také jako Dimethylamylamine.

DMAA

DMAA je chemicky vyrobený a velice nebezpečný stimulant. Svojí strukturou je velice podobný molekule amfetaminu. Z toho pramení i podobné stimulační a vedlejší účinky. Látka je v současnosti prodávána jako součást tzv. „party pilulek“, které navozují účinky podobné extázi.

DMAA V PRAXI

Poločas rozpadu látky je cca 8 hodin. Sportovci ji nejčastěji dávkují v rozmezí 20-60 mg, 30-60 minut před tréninkem. Následuje dvouhodinová silná stimulace, pocity euforie a zvýšeného sebevědomí.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY

DMAA má velmi nepříjemné vedlejší efekty, které se v kombinaci s ostatními stimulanty jen zhoršují. Mezi nejčastější patří například:

  • zrychlený srdeční tep
  • zvýšení krevního tlaku
  • úzkost
  • nadměrná stimulace nebo naopak ospalost
  • závratě a silná nevolnost (může trvat i několik dní)
  • riziko vzniku závislosti.

Uvedené vedlejší účinky jsou způsobeny například zpětným vychytáváním především noradrenalinu (hormon řazený mezi stresové hormony). To z DMAA činní velice problematickou látku způsobující celou řadu nežádoucích vedlejších účinků.

V současné době platí ve spoustě států a v celé EU zákaz prodeje DMAA. Tato látka je také uvedena na dopingové listině. Obsahují ji však „nakopávače“ jako např.: Mesomorph a Psychotic. Jestliže se výrobci snažili vyplnit mezeru na trhu po zákazu efedrinu bezpečnější alternativou, tak dimethylamylamin nebyla zrovna trefa do černého.

YOHIMBINE

Další zakázanou látkou je Yohimbine, která je výtažkem kůry z afrického stromu Bujarník Johimbe. Látka se primárně používá jako spalovač tuku. Díky zvýšené funkci prokrvení se u mužů používá při léčbě impotence a také jako svalová pumpa. Vedlejší účinky v tomto případě jsou například: nervozita, podrážděnost a třes v končetinách.

EFEDRIN

V neposlední řadě mezi známé a hodně používané látky patří již zmiňovaný efedrin. Sloučenina vyráběná z keřů Chvojníku čínského, která se používala v medicíně jako lék na astma nebo alergie a teprve později se z ní začal vyrábět efedrin ve své známé podobě.

Dříve se používal k léčbě některých nemocí a v současnosti se v medicíně vyskytuje v čisté syntetické podobě k léčbě astmatu, nízkého tlaku, narkolepsie (chorobná spavost) a k uvolnění zduřené nosní dutiny.

DROGA

Efedrin našel své využití při výrobě pervitinu. Sám o sobě může při dlouhodobém a nadměrném užívání způsobit psychickou i fyzickou závislost. V kombinaci s kofeinem je označován jako velmi účinný spalovač tuků.

Dokud se neprokázaly vedlejší účinky, byl z počátku používán jako tabletka na hubnutí. V kombinaci s větší dávkou kofeinu v některých případech dochází k třesu rukou, silnému bušení srdce a střídání tělesné teploty (teplo-zima). Efedrin se objevuje jak na párty, tak ve fitcentrech, kde se přidává do některých nelegálních spalovačů jako je například: Black Mamba.

JÁ A EFEDRIN

Já osobně jsem se s efedrinem setkal ve formě roztoku, který se aplikuje inzulinovou jehlou přímo do svalu. Náběh byl téměř okamžitý. Srdce mi bušilo jak o život a chuť jít na trénink byla neuvěřitelná. Téměř bez problému jsem absolvoval 4 hodinový    „Strong-man“ trénink. „Dojezd“ už byl horší. Bušení srdce neustávalo a vidění bylo trochu rozmazané. Třásly se mi končetiny a vůbec jsem nemohl usnout. Následující den jsem byl doslova nepoužitelný. Já osobně používám evropské legální „nakopávače“ a do efedrinu bych se už nikdy nepouštěl.