Mýtus
Od malička se s touto informací setkáváme. Kdo z nás někdy nedostal radu, jako je tato: „Venku je zima. Teple se obleč, jinak budeš nemocný.“ Pokud se bavíme o podchlazení, tak tehdy je tento fakt pravdivý. Většina z nás si ovšem zimu vysvětluje jako samotnou příčinu virových onemocnění, jako jsou například nachlazení a chřipka, nebo bakteriálních, jako je například angína.
Fakt
Skutečnost je taková, že abychom onemocněli virovým nebo bakteriálním onemocněním, musíme s jeho původci přijít do přímého styku. To například znamená, že tyto patogeny vdechneme, pokud se nacházíme blízko jejich zdroji, nejčastěji ve společnosti.
Při vystavení těla chladnému vzduchu dojde k oslabení imunitního systému převážně v ústech a nose. To je způsobené prochladnutím a vysušením sliznic studeným vzduchem v dutině ústní a nosní. Tehdy na nás mohou bakterie a viry lépe útočit a také se snadněji dostat do našeho těla. Samotný pocit zimy tedy onemocnění nezpůsobí.
Jak se chránit?
Podstatné je chránit si obličej. Naše dýchací sliznice udržíme dostatečně vlhké tak, že v zimě chráníme svá ústa a nos teplem, a to například šálou omotanou přes obličej nebo roušku. Takto jsme schopni vdechovat teplý a vlhčený vzduch.
Není zima jako zima
Vystavování se chladu formou otužování naopak váš imunitní systém posílí. Tomuto tématu jsme věnovali celý článek zde. Pokud tedy chráníme svůj obličej (dýchací cesty) a zároveň se otužujeme, můžeme říct, že máme relativně dobrou prevenci před onemocněním.