Jak přežít svátky a zimu bez kil navíc

Připadáte si zoufalí, když si stoupnete po Vánocích na váhu a zjistíte, že máte 3 kila navíc? Neobviňujte se. Smažené řízky s bramborovým salátem i vanilkové rohlíčky ke svátkům pohody patří. A babičky jsou zkrátka neuprosné. Co kdybyste se ale díky 5 trikům vyhnuli přebytečným kilům?

Zima tradičně láká k lenošení a pojídání všelijakých dobrot. Ty představují pro běžného člověka až 5 kg váhy navíc. Radikální hladovění a drastické diety ale často končí neúspěchem. Naštěstí existuje 5 jednoduchých pravidel, díky kterým si můžete dopřát i novoroční husu od babičky.

1) Ne(!)hýbejte se jen mezi gaučem a lednicí

Ovladač v jedné ruce, mísa s cukrovím v druhé. A v televizi běží Sám doma. I takhle stráví velká část populace vánoční svátky. Velký příjem kalorií bez pohybu ale představuje past, kvůli které se každoročně stovky lidí trápí v posilovně. Proto si dopřejte pravidelně svižnou procházku a měňte tempo. Za prvé spálíte za hodinu i 358 kalorií (cal), za druhé nezatížíte klouby a páteř.

woman-wearing-brown-coat-700535

2) Cukroví a chlebíčky? Kalorická bomba

Milujete vanilkové rohlíčky? Zapamatujte si číslo 582. Přibližně tolik kalorií totiž obsahuje 100 g vánočního cukroví, na kterém si rádi smlsneme. A chlebíčky? Ty se dokonce pohybují mezi 500–1 000 kaloriemi za jeden kus. K pojídání svátečních pochutin tak přistupujte s respektem.

TIP: Jezte potraviny bohaté na bílkoviny. Budete se cítit sytí a zhubnete rychleji.

Chci se dozvědět víc

3) Nehltejte! Budete mít hlad

„Vašíku, Denisko, ještě vám přidám. Vypadáte pohuble, slyšíme každoročně s přítelkyní od její babičky. Pravda je ale taková, že podvýživou rozhodně netrpíme. Naštěstí známe trik, díky kterému dokážeme říct NE. Jíme totiž pomalu. Tělo si tak dokáže uvědomit, že je již syté.

4) Ještě štamprličku?

Nepijete alkohol? Jste šťastný člověk. My smrtelníci se ale musíme držet zkrátka. Vždyť jen pivo obsahuje přibližně 125–200 kalorií. A štamprlička rumu či vodky se pohybuje okolo 100 kalorií. I proto pijte s mírou. Vyspávání kocoviny a shazování přebytečných kil dá zabrat.

5) Zapomeňte na stres. To chce klid a ovoce

Chcete si odpírat o svátcích dobroty? Nedělejte to. Za prvé budete ve stresu, za druhé to vede k přejídání. Kvůli tomu se dočkáte v drtivé většině případů nadváhy, se kterou pak bojujte ještě půl roku poté. Raději jezte 5× denně a v menších porcích. Pravidelně se hýbejte a užívejte si pohodu a klid. Právě o tom jsou pravé Vánoce.

A pokud vás honí mlsná, dejte si raději ovoce. Nejenže do těla dostanete vysokou dávku vitamínů, budete se navíc cítit plní za cenu nízkého přísunu kalorií.

TIP: Trpíte nadváhou a chcete začít s hubnutím? Přečtěte si 5 fíglů, jak získat vysněnou postavu.

Chci se dozvědět víc

 

top-view-photo-of-food-dessert-1099680