JAK NA ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL? (3. DÍL)

Tak už máme za sebou základní návyky včetně důležitých živin. Je na čase mluvit o cvičení.

CVIČENÍ 

Estetiku těla dokáže bez jídla nahradit genetika a opravdu těžký trénink. Zdraví už zrovna ne, proto mu dávám až třetí prioritu. Pokud vstupujete do tréninku a máte vyřešené 2 priority zmíněné dříve, značně to ovlivní kvalitu vašeho tréninku k lepšímu. Cvičení tu rozebereme velmi obecně. Je tisíce možných způsobu, jak cvičit a nedá se říct, který je nejlepší. Mým názorem je, že nejlepší cestou je kombinovat 3 základní prvky: dynamika, vytrvalost, síla. Já osobně jsem se izoloval ale třeba jen na činky a trochu běhu, protože jsem zkrátka příliš líný. 

Někdo jiný se zase specializuje jen na běh a jiný zase na výbušnost. Těch cest je hodně a výběr zaleží na tom, co nás baví. Každému stylu tréninku je patřičné uzpůsobit jídlo tak, aby pro něj bylo přínosné. U kulturistiky je obecně jasné, že bude potřebovat více bílkoviny a méně cukru a u běžce je jasné, že bude potřebovat zase více sacharidu nebo tuku. Je to opět subjektivní. Co je, ale důležité napříč každému sportu je protahování a technika. Teď se se stáhnu pouze ke kulturistice a fitness. 

CHYBY ZAČÁTEČNÍKŮ

Častým problémem, se kterým se setkávám každý den, je to, že lidi neumí vůbec cvičit a dělají úplné nesmysly. Nechápou vůbec základní pohybové vzorce těla, mají svalové disbalance, zabalené hrudníky dovnitř, asymetrie, špatnou techniku cvičení, dýchání a další věci. To je pochopitelné, každý nějak začínáme. 

Co ale chci podotknout je to, že když něco nevím, tak bych si měl zaprvé dokázat uvědomit, že něco nevím, následně si to přiznat a v třetím bodě to změnit. To udělám jednoduše tím, že se začnu ptát a to toho, kdo tomuto rozumí a na základě jeho pokynů budu realizovat změny. Vlastní spekulací, jako jsem to dělal já, změn dosáhnete zpravidla za velmi dlouhý časový úsek. Tohle platí pro začátečníky i pokročilé. Jeden z nejhorších stavů v životě je to, když si myslíme, že už všechno známe. V ten moment jsme psychicky jakoby umřeli. 

PROTAHOVÁNÍ

Další obecně rozšířeným problémem je protahování. Často lidé svému protahování nedokáží věnovat ani 5 minut po tréninku, a to je úplně špatně. Co Vás nejvíce pak brzdí ve vašem tréninku, je to, že nedokážete při zadním dřepu pořádně dosednout, kroutí se vám paty a kolena dovnitř, při čelním vám činka padá z rukou včetně věcí uvedené u zadních dřepů a při mrtvém tahu máte „hrbatá“ záda, která tak máte i v běžném životě. Věnujte svému protahování alespoň 10 minut po tréninku. U větších svalových partií a komplexních tréninku i 15 – 20 minut. Protahování je něco, co vás ve vaší technice velmi posune dále.