3 zásadní důvody, proč jíst bílkoviny

Vědci i odborníci na výživu se shodují. Bílkoviny (odborně proteiny) představují pro lidské tělo stavební materiál a rostou po nich svaly. Věděli jste ale, že vám pomohou i s rychlejším hubnutím?  

 man-holding-brown-rope-3253501

1) Snižují chuť k jídlu

 

Trápí vás neustálý hlad a časté přejídání? Jezte potraviny bohaté na bílkoviny. Za prvé vám v těle klesne hladina hormonu hladu (ghrelin), za druhé se zvýší tvorba peptidu YY, zodpovědného za pocit sytosti. Nevěříte?
Prokázaly to vědecké studie.

 

V 8týdenním pokusu ½ účastníků snídala vajíčka. A výsledek? O 65 % vyšší úbytek kilogramů, než měla skupina pochutnávající si na pečivu. Navíc se ukázalo, že vysoký příjem bílkovin brání ztrátě svalové hmoty. 

slice-of-eggs-on-cakes-793785 

2) Zrychlují metabolismus a zvyšují spalování tuků

 

Už jste slyšeli o termickém efektu? Je to množství energie, které tělo spálí při trávení potravy. A právě při zpracování proteinů tělo spotřebuje o 35 % více energie než u tuků a cukrů. Organismus tím rychleji sáhne po rezervách a začne spalovat uložené tuky.

 

Studie opět prokázala, že lidé konzumující vyšší množství bílkovin spálí denně až o 260 kalorií víc.

 

3) Rostou po nich svaly

 

Jak funguje růst svalů? Při jejich intenzivní zátěži dochází k poranění vláken, které musí tělo nahradit novými buňkami. A jako stavební kámen slouží právě proteiny. Nepodceňujte tedy přísun bílkovin a zařaďte je do svého jídelníčku. 

 

Pokud začínáte se cvičením a tvorbou jídelníčku, přečtěte si 5 fíglů, jak získat vysněnou postavu.abs-adult-athlete-1229356